Tolerancja cieplna brokułów – czym jest brokuł odmiany Sun King?

Brokuł odmiany Sun King dostarcza największych główek i z pewnością znajduje się w czołówce produkowanych odmian. Bardziej odporne na ciepło brokuły można zbierać, gdy główki są gotowe, nawet w upalne lato, jeśli jest to konieczne.

Uprawa brokułów odmiany Sun King

Zanim zaczniesz sadzić ten brokuł, wybierz miejsce do posadzenia gdzie przez większą część dnia będzie słońce.

Przygotuj ziemię tak, aby dobrze odprowadzała wodę z bogatej ziemi. Obrócić glebę na głębokość20 cm w dół, usuwając wszelkie kamienie. Pracuj przy użyciu kompostu lub cienkiej warstwy dobrze spróchniałego obornika, aby dodać rabacie uprawowej wartości organicznej. Przy uprawie odmiany Sun King pożądane jest pH od 6,5 do 6,8. Jeśli nie znasz swojego pH gleby, czas wykonać test gleby.

Nie sadź brokułów tam, gdzie hodowałeś kapustę w zeszłym roku. Sadzimy w czasie, gdy mróz może jeszcze dotknąć powierzchni główek. Jeśli w Twojej okolicy nie występuje mróz lub zamarzanie, nadal możesz sadzić odmianę Sun King, ponieważ jest ona bardziej tolerancyjna na cieplejsze warunki.

Brokuł rośnie od zimy do wiosny lub od jesieni do wczesnej zimy, a do zbiorów pozostaje 60 dni. Najlepiej smakujący brokuł dojrzewa w niskich temperaturach i otrzymuje odrobinę mrozu. Jeśli jednak żyje się w ciepłym klimacie bez mrozów, można wyhodować odporną na wysokie temperatury odmianę Sun King, która zapewni smaczne głowy i obfite zbiory.

Uprawa brokułów odmiany Sun King w pomieszczeniach

Rozpocznij uprawę na obszarze chronionym w celu uzyskania wcześniejszych zbiorów. Zrób to około osiem tygodni przed ostatnią przewidywaną nocą mrozów. Posadź nasiona na głębokość 0,5 cm. w małych opakowaniach komórkowych lub pojemnikach ulegających biodegradacji w mieszance startowej z nasionami lub innej lekkiej, dobrze drenowanej glebie.

Utrzymuj glebę wilgotną, nigdy mokrą. Sadzonki kiełkują w ciągu 10-21 dni. Po wykiełkowaniu należy umieścić pojemniki pod świetlówką lub w pobliżu okna, które przez większą część dnia jest dobrze nasłonecznione. W przypadku używania światła do wzrostu, wyłączaj je na osiem godzin każdej nocy. Rośliny potrzebują nocnej ciemności, aby prawidłowo rosnąć.

Młode sadzonki nie potrzebują tyle składników odżywczych, co rosnące rośliny, które będą nawożone w późniejszym okresie cyklu wzrostu. Sadzonki należy odżywiać około trzech tygodni po wykiełkowaniu mieszanką uniwersalnego nawozu.

Kiedy sadzonki odmiany Sun King mają od dwóch do trzech zestawów liści, nadszedł czas, aby rozpocząć ich hartowanie w celu przygotowania do sadzenia na wolnym powietrzu. Umieść je na zewnątrz, aby przyzwyczaić je do aktualnych temperatur, zaczynając od godzin dziennych i stopniowo zwiększając ich czas na zewnątrz.

Sadząc brokuły odmiany Sun King w ogrodzie, ustawiamy je w rzędach w odległości około 0,3 metra od siebie. Rzędy należy rozstawić na odległość 0.61 m. Nasadę brokułu należy podlewać, nawozić i odchwaszczać. Ściółka lub osłony w rzędach pomagają w walce z chwastami, ciepłem dla korzeni, a także w zwalczaniu szkodników.

Osoby żyjące w cieplejszym klimacie mogą sadzić jesienią i pozwolić brokułom rosnąć podczas najchłodniejszych zimowych dni. Preferowane temperatury wzrostu dla tej rośliny to 7-29 stopni Celsjusza. Jeśli temperamenty są na wysokim poziomie tych wytycznych, zbierz plony, gdy główki się rozwiną i zacieśnią; nie dawaj jej szansy na kwitnienie. Pozostaw roślinę w uprawie, ponieważ na tej odmianie często rozwijają się jadalne pędy boczne.

3 comments on “Tolerancja cieplna brokułów – czym jest brokuł odmiany Sun King?

  1. Heniek

    Na pewno bardziej wydajnie będzie zająć się innymi roślinami niż brokuł. Wydaje mi się, że jednak nasz kraj to nie ten klimat 🙁
    Zapraszam na stronę – dendrologia

Comments are closed.