Znane i skuteczne metody zwalczania spuszczela pospolitego (fumigacja, Xilix)

Spuszczel pospolity to powszechnie występujący w Polsce, Europie i na innych kontynentach szkodnik drewna. Żeruje głównie na drewnie obrobionym, na strychu, poddaszu, więźbie dachowej. Larwy tego chrabąszcza potrafią pożerać drewno nawet kilkusetnie. W sprzyjających warunkach Spuszczel pospolity rozmnaża się nawet cały rok, głównie jednak na wiosnę i w lecie. Kornika można usunąć korzystając ze specjalistycznych metod. Najlepsze z nich to fumigacja oraz stosowanie preparatu Gel XILIX.

Fumigacja, inaczej gazowanie budynku to bardzo skuteczna metoda zwalczania szkodników pasożytujących w strukturze drewna. Jej prawidłowe stosowanie prowadzi do 100 proc. pozbycia się Spuszczela pospolitego. Silne fumiganty – para, dym prowadzą do uduszenia dorosłych osobników i larw. W trakcie stosowania tej metody należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. W czasie aplikowania preparatu w budynku nie mogą przebywać żadne osoby ani zwierzęta. Jest to tzw. czas karencji, w trakcie którego tylko osoby z ekipy specjalistycznej mogą monitorować sytuację i dokonać pomiaru stężenia gazu.

Drugim skutecznym sposobem na spuszczel zwalczanie jest zastosowanie preparatu żelowego o nazwie XILIX Gel. Jego szczególną zaletą jest wnikanie głęboko w powierzchnie drewniane, nawet w najgłębsze szczeliny. Wystarczy spryskać powierzchnię preparatem albo rozprowadzić go pędzlem. Nie stosuje się XILIX Gel w miejscach drewnianych, mających kontakt z żywnością, ani na płytach wiórowych oraz z gipsu. Żel nadaje się do każdego rodzaju drewna, suchego, mokrego, znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Preparat owadobójczy XILIX Gel skutecznie eliminuje Spuszczela pospolitego. Zaleca się specjalistyczne usługi z użyciem tego środka.