Jak i kiedy zbierać brokuły?

Uprawa i zbiór brokułów to jeden z bardziej satysfakcjonujących momentów w ogrodzie warzywnym. Jeśli byłeś w stanie utrzymać swoje brokuły podczas gorącej pogody i uchronić je przed opadnięciem, teraz patrzysz na kilka dobrze uformowanych główek brokułów. Być może zadajesz sobie pytanie, kiedy zbierać brokuły i jakie są oznaki, że brokuły są gotowe do zbiorów? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak zbierać brokuły.

Oznaki, że brokuły są gotowe do zbiorów

Sadzenie i zbieranie brokułów jest czasami trochę skomplikowane, ale jest kilka oznak, na które możesz zwrócić uwagę, a które powiedzą Ci, czy Twoje brokuły są gotowe do zbioru.

Ma główkę – pierwszy znak, który wskazuje, kiedy należy zbierać brokuły jest najbardziej oczywisty; trzeba mieć pierwszą główkę. Głowa powinna być twarda i zwarta.

Wielkość główki – główka brokuła zazwyczaj osiąga szerokość od 10 do 18 cm, kiedy nadchodzi czas zbiorów brokułów, ale nie należy kierować się wyłącznie wielkością.

Wielkość płatków – wielkość pojedynczych płatków lub pąków kwiatowych jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem. Kiedy płatki na zewnętrznej krawędzi główki osiągną wielkość główki od zapałki, wtedy można zacząć zbierać brokuły z tej rośliny.

Kolor – szukając wskazówek, kiedy należy zbierać brokuły, należy zwrócić uwagę na kolor płatków. Powinny być one głęboko zielone. Jeśli zobaczysz choćby odrobinę żółtego koloru, oznacza to, że zaczynają kwitnąć lub puchnąć. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast zebrać brokuły.

Jak zbierać brokuły?

Kiedy główka brokuła jest gotowa do zbiorów, użyj ostrego noża i odetnij główkę od rośliny. Odetnij łodygę brokuła 12,5 cm lub więcej poniżej główki, a następnie usuń główkę szybkim cięciem. Staraj się unikać piłowania łodygi, ponieważ może to spowodować niepotrzebne uszkodzenie rośliny i zrujnować szanse na późniejsze zbiory boczne.

Po zebraniu głównej główki, możesz kontynuować zbieranie pędów bocznych brokułów. Będą one rosły jak małe główki z boku miejsca, w którym znajdowała się główna główka. Patrząc na wielkość płatków, można stwierdzić, kiedy pędy boczne są gotowe do zbioru. Po prostu odetnij je, gdy staną się gotowe.

Teraz, gdy już wiesz, jak zbierać brokuły, możesz bez obaw obcinać główki swoich brokułów. Prawidłowe sadzenie i zbieranie brokułów może sprawić, że to smaczne i pożywne warzywo znajdzie się na Twoim stole prosto z ogrodu.

3 comments on “Jak i kiedy zbierać brokuły?

  1. Rafał

    Zbiory to chyba najlepszy moment dla każdego ogrodnika. Bardzo dobrze przechowuje się je w niskiej temperaturze np. w piwnicy.
    Polecam usługę spuszczel zwalczanie, która staje się konieczna, gdy drewniane belki w domu zostaną zaatakowane przez szkodniki.

Comments are closed.