Uprawa brokułów w gorące dni

Brokuł jest rośliną wymagającą zimnej pogody, co oznacza, że najlepiej rośnie w glebie o temperaturze pomiędzy 18-24 stopni Celsjusza. Jeśli jest cieplej, to brokuły będą obumierać lub rozwijać kwiaty. Wielu ogrodników ma jednak tylko krótkie okno dostępne dla nich, gdzie temperatury są w tym zakresie. Przeciętny ogrodnik musi zmagać się z temperaturami, które szybko rosną i utrzymują się znacznie powyżej idealnego zakresu (18-24 C.), ale są rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec gniciu brokułów. Przyjrzyjmy się najlepszym sposobom na uprawę brokułów w gorące dni.

Wpływ gorącej pogody na brokuły

Kiedy brokuły stają się zbyt gorące, pękają lub zaczynają kwitnąć. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, gorąca pogoda nie powoduje pękania brokułów. To, co faktycznie powoduje pękanie brokułów, to gorąca gleba.

Wskazówki dotyczące uprawy brokułów w upalne dni

Najlepszym sposobem, aby zapobiec zbyt wczesnemu pojawieniu się kwiatów brokułów jest utrzymywanie gleby, w której brokuły są sadzone w chłodzie.

Ściółkowanie

Najlepszym sposobem na uprawę brokułów, jeśli spodziewasz się gorącej pogody, jest upewnienie się, że roślina brokułów jest dobrze ściółkowana. Efekt gorącej pogody na brokuły wystąpi tylko wtedy, gdy ciepło dotrze do korzeni. Gruba warstwa ściółki pomoże utrzymać korzenie w chłodzie i zapobiegnie pękaniu brokułów.

Podlewanie

Kolejną wskazówką dla uprawy brokułów w gorące dni jest częste podlewanie. Chłodna woda pomoże utrzymać glebę w niskiej temperaturze, a także powstrzyma pęcznienie brokułów.

Osłony rzędów

Utrzymanie bezpośrednich promieni słonecznych z dala od roślin i gleby jest kolejnym sposobem zapobiegania kwitnieniu brokułów i utrzymywania chłodnej ziemi. Osłony rzędów są często stosowane, aby utrzymać uprawy w niskich temperaturach.

Zbiory

Doskonałym sposobem na zapobieganie kwitnieniu brokułów jest wczesne i częste zbieranie plonów. Brokuł jest warzywem typu “zetnij i powtórz”. Po ścięciu głównej główki wyrosną inne, mniejsze główki. Boczne główki będą potrzebowały trochę więcej czasu, aby zakwitnąć.

Wnioski

Efektu gorącej pogody na brokuły nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić. Uprawa brokułów w gorące dni wymaga trochę dodatkowego wysiłku, aby uzyskać dobre zbiory. Najlepszym sposobem na uprawę brokułów w gorące dni jest utrzymanie gorącej pogody z dala od korzeni brokułów.

3 comments on “Uprawa brokułów w gorące dni

  1. Kamila

    Bardzo łatwo jest zaparzyć brokuł w mega gorące dni. Wtedy wymagają szczególnej opieki.
    Jeśli Twój dom lub ogród zaatakują korniki, musisz działać natychmiast.

Comments are closed.