Kiedy i jak nawozić bez czarny

Amerykański bez czarny (Sambucus canadensis) jest najczęściej uprawiany ze względu na nietypowy smak jagód, zbyt cierpki, aby jeść na surowo, ale pyszny w plackach, galaretkach, dżemach, a od czasu do czasu nawet w winie. Ten rdzenny krzew, pochodzący z Ameryki Północnej, jest dość łatwy w uprawie, a użycie nawozu pomoże zapewnić najlepszy zbiór owoców. Więc jak i kiedy jest najlepszy czas na nawożenie bzu czarnego? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Informacje o nawożeniu bzu czarnego

Bez czarny jest uprawiany na ogół dla smacznych owoców, jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada aromatyczne kiście, które sprawiają, że roślina nadaje się do uprawy jako roślina ozdobna. Nawożenie jagód bzu czarnego zapewnia zdrowe krzewy i puszystą, obfitą produkcję jagód. Owoce są bogate w witaminę C i zawierają więcej fosforu i potasu niż jakiekolwiek inne owoce uprawiane w warunkach umiarkowanych. Jak większość roślin owocowych, bez czarny potrzebuje dobrze zdrenowanej gleby o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Jego system korzeniowy jest płytki, więc uprawa powinna być taka sama. Pełna produkcja krzewu trwa od trzech do czterech lat, a dojrzewanie trwa od końca sierpnia do początku września.

Bez czarny jest tolerancyjny na wiele rodzajów gleb, ale dobrze rozwija się w glebach wilgotnych, żyznych, dobrze odwodnionych. Wprowadzenie do gleby obornika lub kompostu przed posadzeniem krzewu jest pierwszym krokiem w nawożeniu bzu czarnego. Sadzimy go na wiosnę, rozstawiając w odległości 2-3 m. od siebie i utrzymując dobre nawodnienie przez pierwszy sezon. Najlepszy czas na nawożenie bzu czarnego jest wczesną wiosną każdego roku. Stosować 0,05 kg azotanu amonu na każdy rok wzrostu krzewu – do 0,5 kg na roślinę.

Obszar wokół bzu czarnego należy utrzymywać z dala od chwastów, ale należy być delikatnym. Korzenie bzu czarnego łatwo naruszyć z powodu płytkiego systemu korzeniowego. Przycinanie jest ważne, ponieważ krzew rozwija owoce na wierzchołkach pędów drugiego roku z dobrym rozwojem bocznym. Starsze pędy mają tendencję do utraty wigoru i produkcji , dlatego też najlepiej jest je przycinać w stanie uśpienia od późnej zimy do wczesnej wiosny.

2 comments on “Kiedy i jak nawozić bez czarny

Comments are closed.