Przesadzanie krzewów bzu czarnego

Bez czarny nigdy nie wszedł do handlu tak, jak borówki czy maliny. Rośliny bzu czarnego są atrakcyjne i wydajne, dając kiście pysznych, głębokich, niebieskich jagód, idealnych do ciast i dżemów. Jeśli masz słabo rozwinięty krzew, nadszedł czas, aby dowiedzieć się o przesadzaniu bzu czarnego. Na szczęście przesadzenie bzu czarnego nie jest trudne, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednią porę roku i wybierzemy odpowiednie nowe miejsce.

Rdzenni Amerykanie korzystają z roślin bzu czarnego od tysięcy lat i do dziś na nich polegają. Używali oni jagód we wszystkich normalnych sposobach użycia owoców, ale także parzyli herbatę z kwiatów i włączyli tę roślinę do swoich ziołowych leków. Każdy, kto znajdzie na swojej posiadłości krzewy lub drzewa bzu czarnego, ma dużo szczęścia. Słabo posadzone rośliny mogą być mniej wydajne, dlatego nie wahajcie się myśleć o przesadzaniu bzu czarnego. Są to łatwe do przenoszenia krzewy, które można dość łatwo przesadzić. Przed przystąpieniem do zabiegu przesadzania bzu czarnego bzu ważne jest, aby znaleźć odpowiednie nowe miejsce dla drzewa. Amerykański bez czarny (Sambucus canadensis) i jego kuzyn, europejski czarny bez czarny (Sambucus nigra) rosną do rozmiarów drzewa, więc potrzebne jest miejsce z dużą ilością miejsca. Jako miejsce docelowe należy wybrać lokalizację w pełnym słońcu. Dostaniesz zdrowszą, twardszą roślinę z większą ilością owoców. Bez czarny wymaga również dobrze drenowanej gleby i nie rozwija się w gliniastych glebach.

Jak przesadzić czarny bez?

Bez czarny jest rośliną liściastą, która zimą wypuszcza liście. Najlepiej przesadzać je na samym początku okresu uśpienia. Sadzenie bzu czarnego jesienią po obumarciu liści jest uważane za najlepsze dla przetrwania rośliny. Jeśli czarny bez jest wysoki, przed przesadzeniem należy go przyciąć, aby łatwiej było nad nim pracować. Przytnij ją do 2 m. wysokości lub połowy jej obecnej wysokości, w zależności od tego, która z nich jest większa. Jeśli roślina jest wystarczająco mała cięcie nie jest konieczne. Należy kopać wokół korzeni rośliny za pomocą ostrej łopaty lub szpadla. Sadzenie bzu czarnego jest łatwe, ponieważ jego korzenie są dość płytkie. Następnie umieść bryłę korzeniową na kawałku bruzdy, aby przetransportować ją w nowe miejsce. Kolejnym krokiem jest wykopanie otworu kilkukrotnie większego od bryły korzeniowej, a następnie wypełnienie dna mieszanką jednej części kompostu i jednej części wydobytego gruntu. Osadź bryłę korzeniową i uzupełnił pozostałą część otworu, dobrze podlewając.

3 comments on “Przesadzanie krzewów bzu czarnego

Comments are closed.