Robaki w brokule – gąsienice w głowie brokułów

Chociaż brokuł jest jedną z niewielu roślin najmniej dotkniętych przez szkodniki, zwłaszcza jesienią, nierzadko zdarza się, że od czasu do czasu pojawiają się robaki na główkach brokułów.

Rodzaje robaków atakujących brokuły

Robaki uwielbiają żywić się nie tylko brokułach, ale również na kapuście, jarmużu, kalafiorach i kiełkach brukselki. Zazwyczaj preferują spody roślin. W brokułach zazwyczaj występują trzy rodzaje robaków:

  • robaki kapustne, które są aksamitnymi zielonymi gąsienicami
  • błyszczki, które są gładkie i jasnozielone
  • robaki diamentowe, które mają mniejsze rozmiary i jasnozielony kolor

Wszystkie robaki brokuł są trudne do zauważenia, ponieważ łatwo wtapiają się w zielone rośliny. Jednak obecność białych motyli po południu lub ćmy wieczorem może sygnalizować początek zarażenia, ponieważ będą one składać jaja na spodniej stronie liści. Raz obecne, robaki na brokułach mogą całkowicie zdewastować rośliny.

Usuwanie robaków z brokułów

Robaki w brokułach nie muszą być problemem. Prawie wszystkie brokuły mogą być kontrolowane przy użyciu produktów zawierających Bacillus thuringiensis (Bt). Bakteria ta sprawia, że robaki chorują, ostatecznie zabijając je; jest jednak całkowicie bezpieczna dla roślin, ludzi i innych pożytecznych owadów. Bt jest dostępny w większości centrów ogrodniczych i najlepiej używać go po południu. Aby skutecznie usunąć robaki z brokułów, należy dokładnie spryskać rośliny brokułów, używając około 1 do 2 łyżeczek (5-10 ml) płynnego detergentu na 4 litry Bt.

Zapobieganie szkodnikom

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania atakom szkodników na Twoje uprawy jest stosowanie osłon rzędowych. Pokrowce rzędowe zapewniają odpowiednią ochronę przed większością szkodników, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy są one najbardziej rozpowszechnione.

Obok robaków na brokułach, można znaleźć także inne szkodniki. Należą do nich:

  • pchełki ziemne
  • mszyce
  • ślimaki
  • roztocza

Wiele z nich można łatwo kontrolować poprzez ręczne zbieranie lub spryskiwanie mydłem owadobójczym.

Najlepszą obroną przed robakami i innymi szkodnikami jest ciągła kontrola roślin pod kątem oznak zarażenia.

3 comments on “Robaki w brokule – gąsienice w głowie brokułów

Comments are closed.